`R = 1,00 + 0,17 * 18 = 4,06`
`40` % van `4,06` korting betekent dat het kaartje nog `60` % kost.
Dat is `0,60 xx 4,06 ~~ 2,44` euro.
Elke rit bespaart Behzad met de kortingskaart € 1,62. Dat is per dag € 3,24.
Met een tabel kun je uitrekenen dat Behzad al na zes dagen het abonnement heeft terugverdiend!
Eigen antwoord.
`a` | 0 | 1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | 7000 | 8000 |
`K` | 150 | 225 | 300 | 375 | 450 | 525 | 600 | 675 | 750 |
`I` | 0 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700 | 800 |
In dit geval zit de oplossing al in de tabel: bij `a =6000` zijn `K` en `I` gelijk!
In de grafiek vind je die waarde van `a` bij het snijpunt.
Een nauwkeuriger tabel (en/of grafiek) maken in de buurt van de oplossing.
Voor kaars L geldt dat zijn startlengte `20` cm is en er gaat er uur `1,5` cm af: `L = 20 - 1,5*t` .
Voor kaars R geldt dat zijn startlengte `30` cm is en er gaat er uur `3,25` cm af: `R = 30 - 3,25*t` .
`t` | `5` | `5,1` | `5,2` | `5,3` | `5,4` | `5,5` | `5,6` | `5,7` | `5,8` | `5,9` | `6` |
`L` | `12,5` | `12,35` | `12,2` | `12,05` | `11,9` | `11,75` | `11,6` | `11,45` | `11,3` | `11,15` | `11,0` |
`R` | `13,75` | `13,425` | `13,1` | `12,775` | `12,45` | `12,125` | `11,8` | `11,475` | `11,15` | 10,825 | `10,5` |
Bij
`t= 5,7`
is
`L`
kleiner dan
`R`
en bij
`t=5,8`
is
`L`
groter dan
`R`
.
De oplossing ligt tussen vlak bij
`t = 5,7`
.
`30*a = 28,95*a + 48` , waarbij `a` het aantal vierkante meter is dat geschilderd moet worden.
Maak eerst een tabel voor `L = 30*a` en voor `R = 28,95*a + 48` . Je krijgt dan de tabel:
`a` | 0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 | 100 |
`L` | 0,00 | 300,00 | 600,00 | 900,00 | 1200,00 | 1500,00 | 1800,00 | 2100,00 | 2400,00 | 2700,00 | 3000,00 |
`R` | 48,00 | 337,50 | 627,00 | 916,50 | 1206,00 | 1495,50 | 1785,00 | 2074,50 | 2364,00 | 2653,50 | 2943,00 |
In de tabel of een grafiek zie je dat de oplossing tussen `a=45` en `a=50` ligt. Daartussen heb je de tabel:
`a` | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 |
`L` | 1350,00 | 1380,00 | 1410,00 | 1440,00 | 1470,00 | 1500,00 |
`R` | 1350,75 | 1379,70 | 1408,65 | 1437,60 | 1466,55 | 1495,50 |
Je ziet dat de oplossing het dichtst bij `a=46` ligt.
`36 = 1,5 * (v + 2)`
De vergelijking lijkt op
`36 = 1,5 * [...]`
en dan is
`[...] = 36/(1,5) = 24`
.
`[...] = v + 2 = 24`
betekent
`v = 22`
.
`1,5 * (22 + 2) = 1,5 * 24 = 36` .
Omdat alle getallen vanaf `35,5` tot en met `36,4` op `36` worden afgerond.
`v ~~ 21,7` cm dus `217` mm.
`v ~~ 22,3` cm dus `223` mm.
Alle voetlengtes vanaf `217` mm tot `223` mm.
`[...] = 29,70 - 4,50 = 25,20`
`r = (25,20)/(2,25) = 11,2`
`r = 11,2` , controleer zelf je antwoord door invullen.
De kaars heeft aan het begin (op `t = 0` ) een lengte van `30` cm en elk uur gaat daar `4` cm vanaf.
`16 = 30 - 4*t`
Maak eerst een tabel bij `L` en teken daar een grafiek bij (een rechte lijn van `(0; 30)` tot `(7,5; 0)` ) en bepaal dan op de grafiek het punt waarin `L = 16` . Je vindt `t = 3,5` uur.
`30 - 4 * 3,5 = 16` , klopt.
`K = 75,00 + 2,50*A`
`475,00 = 75,00 + 2,50*A`
Je krijgt dan de tabel:
`A` (m 2 ) | 0 | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 |
`K` (euro) | 75 | 200 | 325 | 450 | 575 | 700 | 825 | 950 | 1075 |
In de bijbehorende grafiek lees je af dat `A = 160` . Dus de tuin van meneer Van Gils is `160` m2.
`75,00 + 2,50*A = 25,00 + 3,60*A`
In deze vergelijking is `L= 75,00 + 2,50*A` en `R=25,00 + 3,60*A` . Je krijgt dan de tabel:
`A` | 0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 | 100 |
`L` | 75 | 100 | 125 | 150 | 175 | 200 | 225 | 250 | 275 | 300 | 325 |
`R` | 25 | 61 | 97 | 133 | 169 | 205 | 241 | 277 | 313 | 349 | 385 |
In de bijbehorende grafiek lees je af dat het snijpunt tussen `A=45` en `A=46` ligt. Dus maak je een nauwkeuriger tabel met waarden voor `A` : `45` en `46` . Je krijgt dan de tabel:
`A` | 45,0 | 45,1 | 45,2 | 45,3 | 45,4 | 45,5 | 45,6 | 45,7 | 45,8 | 45,9 | 46,0 |
`L` | 187,50 | 187,75 | 188,00 | 188,25 | 188,50 | 188,75 | 189,00 | 189,25 | 189,50 | 189,75 | 190,00 |
`R` | 187,00 | 187,36 | 187,72 | 188,08 | 188,44 | 188,80 | 189,16 | 189,52 | 189,88 | 190,24 | 190,60 |
Het snijpunt ligt tussen `A=45,4` en `A=45,5` . Dus in gehele m2 is de prijs van de twee hoveniersbedrijven gelijk bij een oppervlakte van `45` m2.
`A = z*z`
`z = 10` cm, want `10*10=100` .
`z*z = 10`
Bedenk dat `z` tussen `3` en `4` ligt, want `3xx3=9` en `4xx4=16` . Eerste tabel:
`z` (cm) | 3,0 | 3,1 | 3,2 | 3,3 | 3,4 | 3,5 | 3,6 | 3,7 | 3,8 | 3,9 | 4,0 |
A (cm2) | 9 | 9,61 | 10,24 | 10,89 | 11,56 | 12,25 | 12,96 | 13,69 | 14,44 | 15,21 | 16 |
De oplossing is `z~~3,2` .
`60 - [...] = 10` geeft `[...] = 2*t = 50` en dus `t = 50/2 = 25` .
`1/4 * [...] = 2` geeft `[...] = 20-x = 8` en dus `x = 12` .
`24000/20 =1200` uur.
`24000/100 = 240`
uur.
Dat zijn
`240/40 =6`
weken van
`40`
uur.
Je berekent het aantal te werken uren per werknemer door het totaal aantal uren ( `24000` ) te delen door het aantal werknemers `w` . Je krijgt de formule: `a = 24000/w`
In drie maanden zitten dertien werkweken van veertig uur. Dus in totaal is er `13*40 =520` uur beschikbaar.
Vul in `a=250` in de vergelijking, dat wordt: `520=24000/w` .
Eerst maak je een tabel en een grafiek met stapgrootte `10` om te schatten waar de oplossing ligt:
`w` | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 |
`a` | 2400 | 1200 | 800 | 600 | 480 | 400 | 342,86 | 300 | 266,67 |
In de grafiek zie je dat het snijpunt ligt tussen `w = 45` en `w=50` . Tussen deze waarden maak je een nieuwe tabel:
`w` | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 |
`a` | 533,33 | 521,74 | 510,64 | 500 | 489,80 | 480 |
Je ziet dat de oplossing ligt tussen `w=46` en `w=47` . Omdat de aannemer het gebouw in `13` weken af wil hebben, moet hij het aantal werknemers naar boven op gehele werknemers afronden. Hij zet dus `47` werknemers in.
`4,06*x = 19 + 2,44 * x`
Bedenk eerst dat het aantal ergens tussen
`10`
en
`20`
ritten moet liggen.
Begin je tabel dus bij
`x=10`
.
`x` | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
`L` | 40,60 | 44,66 | 48,72 | 52,78 | 56,84 |
`R` | 43,40 | 45,84 | 48,28 | 52,78 | 50,72 |
Vanaf `13` ritten is het hebben van een abonnement voordeliger.
Elke rit zonder abonnement kost haar
`1,00 + 0,17*25 = 5,25`
euro.
Elke rit met abonnement koste haar
`0,80xx5,25=4,20`
euro.
Dus voor haar wordt de vergelijking
`5,25*x = 19 + 4,20 * x`
.
Maak weer een tabel. Voor haar is een abonnement voordeliger vanaf `18` ritten per maand.
`45,00 + 2,50*a = 4,50*a` , waarbij `a` het aantal keren zwemmen.
Met `23` keer zwemmen ben je voordeliger uit met een kortingskaart.